România a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, duminică seară, 27 martie, pe Cluj Arena, în compania naţionalei Danemarcei, într-un meci din etapa a 5-a a grupei E a preliminariilor Cupei Mondiale din 2018.

Tricolorii au făcut un joc slab în urma căruia șansele de calificare la turneul final din Rusia s-au redus considerabil în condițiile în care echipa noastră a ajuns la 3 meciuri oficiale în care nu a înscris.

România a reușit să păstreze un oarecare echilibru și chiar și-a creat câteva ocazii de gol, dar a terminat meciul în corzi, dominată clar în ultima treime a meciului, de echipa Danemarcei.

La partida de pe Cluj Arena au asistat 26.895 spectatori care au creat o atmosferă mult peste calitatea fotbalului prestat de naționala României.

Echipa noastră va juca următorul meci pe 10 iunie, în deplasare, cu Polonia, liderul grupei.

 

Florin Pruteanu – Radio Cluj