Festivalul Internaţional de Folclor Întâlniri Bucovinene se desfăşoară, anual, în urma acordului încheiat între ţările participante: Polonia, Moldova, Ucraina, Ungaria, România, Slovacia.

Obiectivul acestei manifestări culturale: promovarea Bucovinei ca posibil model de înţelegere armonioasă şi de colaborare, prin păstrarea propriei identităţi culturale şi naţionale.

Festivalul este unic în Europa și are drept scop:

– prezentarea bogăției culturii populare bucovinene în aspectul ei multicultural, al trecerii în revistă a formațiilor artistice care prezintă cântecul, jocul, muzica, portul și obiceiurile în scopul protejării, conservării, promovării folclorului bucovinean în Bucovina și între emigranții bucovineni;

– stimularea procesului de formare a conștiinței comunității bucovinene regionale, mai ales în rândurile tinerilor;

– prezentarea valorilor bucovinene, reflectate în înțelegere și respect, toleranță și bună conviețuire a diferitelor grupuri etnice.

Potrivit următorului calendar:

– Polonia, luna iunie, la Jastrowie şi Piła
– Republica Moldova, luna iulie, la Chișinău
– Ucraina, luna iulie, la Cernăuţi.
– România, luna iulie, la Câmpulung Moldovenesc
– Ungaria, luna august, la Bonyhad
– Slovacia, luna august, la Turčianske Teplice
Programul FESTIVALULLUI INTERNAȚIONAL DE FOLCLOR „ÎNTÂLNIRI BUCOVINENE” – Câmpulung Moldovenesc, 2015

VINERI, 17 iulie 2015

PARADA – ora 11:00 (Stadion/centru)

DESCHIDEREA OFICIALĂ – ora 12:30

SPECTACOL („SOLONCEANCA” + „MICA POIANĂ”) – 12:45-13:10

13:15-15:40

FINALA CONCURSULUI „COMORI DE SUFLET ROMÂNESC”

(concurs județean de folclor, faza finală, ediția a XIII-a)

16:00-18:00

SPECTACOL ANSAMBLURI FOLCORICE

dIN POLONIA, UNGARIA, UCRAINA, MOLDOVA

Ora 15:40 – Grup vocal „ROSA” /POLONIA

Ora 15:55 – Grup vocal „SMERICHKA”/UCRAINA

Ora 16:10 – Ansamblul de cântece și dansuri „DOLINA NOWEGO SOŁOŇCA”/POLONIA

Ora 16:30 – Formația de dansuri „SEBESTYÉN ADÁM SZÉKELXY TÁRSULAT”/UNGARIA

Ora 16:40 – Grup vocal-instrumental „FLOARE DE CIREȘ”/MOLDOVA

Ora 16:50 – Grup vocal „CSILLAGÖSVÉNY NÉPDALKÖR”/UNGARIA

Ora 17:00 – Ansamblul „RĂZEȘII”/MOLDOVA

Ora 17:15 – Grup vocal „PERLYNA KARPAT”/UCRAINA

Ora 17:25 – Ansamblul „FRUNZE DE DOR”/MOLDOVA

Ora 17:40 – Formația de dansuri „CHEREMSHYNA”/UCRAINA

Ora 17:50 – Grup vocal „BEREHYNIA”/UCRAINA

18:00-21:45

FINALA CONCURSULUI „COMORI DE SUFLET ROMÂNESC”

(concurs județean de folclor, faza finală, ediția a XIII-a)

Ora 21:45 – ANSAMBLUL FOLCLORIC „ROMANAȚI” din CARACAL

Ora 22:00 – BALUL BUCOVINENILOR

*

SÂMBĂTĂ, 18 iulie 2015

12:20-12:30 – Grup folcloric „FLOARE DE COLȚ” din Câmpulung Moldovenesc

12:30-14:30 – CONCURS „GLAS BUCOVINEAN”

Concurs de interpretare vocală a cântecului popular românesc (selecția viitorilor colaboratori al Ansamblului Artistic „Ciprian Porumbescu”, ediția a II-a)

14:30-16:30 – SPECTACOL ANSAMBLUL ARTISTIC „CIPRIAN PORUMBESCU”

16:30-20:30 – SPECTACOL ANSAMBLURI din POLONIA, UCRAINA, UNGARIA, MOLDOVA, ROMÂNIA; RECITALURI SOLIȘTI din ZONA CÂMPULUNGULUI

Ora 16:30 – Ansamblul „RĂZEȘII”/MOLDOVA

17:00-17:15 – Recital GETA ZBRANCA

Ora 17:20 – Formația de dansuri „SEBESTYÉN ADÁM SZÉKELXY TÁRSULAT”/UNGARIA

Ora 17:40 – Ansamblul „FRUNZE DE DOR”/MOLDOVA

Ora 18:00 – Grup vocal „CSILLAGÖSVÉNY NÉPDALKÖR”/UNGARIA

Ora 18:20 – Recital NICOLETA HAFIUC

Ora 18:40 – Grup vocal „ROSA”/POLONIA

Ora 19:00 – Recital CORNELIA ȘTEFAN

Ora 19:20 – Formația de dansuri „CHEREMSHYNA”/UCRAINA

Ora 19:40 – Ansamblul de cântece și dansuri „DOLINA NOWEGO SOŁOŇCA”/POLONIA

Ora 20:00 – Grup vocal-instrumental „FLOARE DE CIREȘ”/MOLDOVA

Ora 20:20 – Grup vocal „FLORI DE PE DORNA”/Poiana Stampei, ROMÂNIA

Ora 20:40 – Formația de dansuri „PLAIURILE POJORÎTEI”/ROMÂNIA

Ora 21:00 – Grup vocal „SMERICHKA”/UCRAINA

Ora 21:20 – Grup vocal „PERLYNA KARPAT”/UCRAINA

Ora 21:40 – Grup vocal „BEREHYNIA”/UCRAINA

Ora 22:00 – ANSAMBLUL FOLCLORIC „ROMANAȚI” din CARACAL

Ora 22:30 – SPECTACOL DE ARTIFICII

*

DUMINICĂ, 19 iulie 2015

11:00-15:45

FINALA CONCURSULUI „COMORI DE SUFLET ROMÂNESC”

(concurs județean de folclor, faza finală, ediția a XIII-a)

15:45-18:30

SPECTACOL ANSAMBLURI din POLONIA, UCRAINA, UNGARIA, MOLDOVA

Ora 15:45 – Grup vocal „ROSA”/POLONIA

Ora 15:55 – Grup vocal „SMERICHKA”/UCRAINA

Ora 16:10 – Ansamblul de cântece și dansuri „DOLINA NOWEGO SOŁOŇCA”/POLONIA

Ora 16:30 – Formația de dansuri „SEBESTYÉN ADÁM SZÉKELXY TÁRSULAT”/ UNGARIA

Ora 16:40 – Grup vocal – instrumental „FLOARE DE CIREȘ”/MOLDOVA

Ora 16:50 – Grup vocal „CSILLAGÖSVÉNY NÉPDALKÖR”/UNGARIA

Ora 17:00 – Ansamblul „RĂZEȘII”/MOLDOVA

Ora 17:20 – Grup vocal „PERLYNA KARPAT”/UCRAINA

Ora 17:30 – Ansamblul „FRUNZE DE DOR”/MOLDOVA

Ora 17:50 – Formația de dansuri „CHEREMSHYNA”/UCRAINA

Ora 18:00 – Grup vocal „BEREHYNIA”/UCRAINA

18:30-20:30

FINALA CONCURSULUI „COMORI DE SUFLET ROMÂNESC”

(concurs județean de folclor, faza finală, ediția a XIII-a)

20:50-21:30 – ANSAMBLUL FOLCLORIC „ROMANAȚI” CARACAL

21:30-21:45 – FESTIVITATEA DE PREMIERE CONCURS „COMORI DE SUFLET ROMÂNESC”

Ora 21:45 – RECITAL EXTRAORDINAR ANA ILCA MUREȘAN